יום חמישי, 14 באוגוסט 2014

יציבה על הקרקע

לפני כחצי שנה, כאשר קארל לאגרפלד הציג את קולקציית האופנה העילית שלו לקיץ 2014, הוא שלח 71 אנסמבלים של חליפות טוויד ושמלות שטיח אדום עשויות לעילא, כהרגלו בתצוגות התפירה העילית. אך אבוי! עולם האופנה רעש וגעש, שכן כל 71 אנסמבלים היו מאובזרים בנעלי ספורט! הדוגמניות קיפצו כאיילות קלילות ופוחזות במורד המסלול ומבקרי האופנה יישרו קו עם המעצב ובירכו את היוזמה הפמינסטית משהו, של שחרור כף הרגל הנשית, שהיא האיבר המעונה ביותר בגוף האדם באשר הוא.
החודשים נקפו, הזמן חלף ונראה כאילו נעלי הספורט היו קוריוז נחמד בשבוע האופנה העילית. רעיון אוונגרדי של מעצב אלמותי שיכול להרשות לעצמו הכל, אך לא כך הדבר. לאגרפלד הגאון יצר טרנד שמעונה לעונה הולך ותפס תאוצה ומופיע ביותר ויותר מסלולי תצוגות בשאר בירות האופנה העולמיות.
מעצבים כמו מארק ג'ייקובס בקו המשנה שלו Marc by Marc Jacobs ודונה קארן בקו המשנה שלה DKNY אימצו את הטרנד וחיבקו אותו בשתי ידיים, אבל הם לא הפתיעו אותי, שכן הסגנונות שלהם גם ככה מאוד ספורטיביים והיה זה אך טבעי להוסיף נעלי ספורט לרפרטואר. ההפתעה מבחינתי היתה כאשר ראיתי נעלי ספורט אצל ג'ורג'ו ארמאני בעל הקו האיטלקי הנקי, במותג המשנה שלו Emporio Armani ואצל קונסואלו קסטיליוני, המעצבת הראשית של מארני, שאמנם מרבה לאבזר בנעליים גסות אבל עדיין לא ראיתי ממנה נעליים שממש אפשר להגדיר כספורטיביות. לונדון אמנם עדיין לא יישרה קו, אבל את פריז מייצג בטרנד הזה קו המשנה של בית האופנה Chloè, See by Chloè.

See by Chloè, resort 2015

Rag&Bone, resort 2015

Marc by Marc Jacobs, resort 2015

DKNY, resort 2015

Emporio Armani, resort 2015

Marni, resort 2015

לי אישית יש שני חוקים בסיסיים בכל מה שנוגע לנעליים: נעלי ספורט הן לספורט ונעלי אצבע הן לים.
אז אמנם לא תראו אותי בחיים נועלת כפכפי הוייאנאס וכדומה ברחוב, במשרד או בכלל, גם לא בצחוק, אבל יש לי תחושה שטאבו נעלי הספורט הולך להישבר על ידי ובגדול בחורף הקרוב, במיוחד אם אני אצליח למצוא דגמים צבעוניים ומעניינים כמו אלה שנראו על מסלולי התצוגות לחורף 2015 בניו יורק:

DKNY, fall 2015

Marc by Marc Jacobs, fall 2015           

וכמובן כם דגמים מפוארים כמו אלו של שאנל לחורף הקרוב

Chanel, fall 2015

תזכורת לקולקציה שהציתה את הטרנד:
Chanel, Couture spring 2014